TSM-110-01-L-DV-020-TR
Mfr.Part #
TSM-110-01-L-DV-020-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
TSM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
19
Number of Rows :
2
MIL Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
20
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Mixed Contacts :
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header
Filter Feature :
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Lead Free
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Male Pin
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
POLARIZED
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
Samtec, Inc. TSM-110-01-L-DV-020-TR
TSM Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height