TSM-106-01-S-DV-012
Mfr.Part #
TSM-106-01-S-DV-012
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
HTS Code :
Shrouding :
Unshrouded
Total Number of Contacts :
11
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
12
Factory Lead Time :
3 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Fastening Type :
Push-Pull
Radiation Hardening :
No
Series :
TSM
MIL Conformance :
No
Number of Positions Loaded :
11
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Gender :
Male
Contact Shape :
Square
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
POLARIZED
IEC Conformance :
Filter Feature :
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
Number of Rows :
2
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Insulation Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Header
Samtec, Inc. TSM-106-01-S-DV-012
TSM Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height