TSM-102-03-T-DV-A
Mfr.Part #
TSM-102-03-T-DV-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Filter Feature :
No
Feature :
Board Guide
ECCN Code :
EAR99
Published :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
4
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Max Current Rating :
7A
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Conductors :
ONE
Additional Feature :
E.L.P.
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Shape :
Square
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
Factory Lead Time :
3 Weeks
Housing Material :
Polymer
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Length :
5.08mm
Insulation Color :
Black
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board or Cable
Max Voltage Rating (AC) :
475V
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Gender :
Male
Orientation :
Straight
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Total Number of Contacts :
4
DIN Conformance :
Shrouding :
Unshrouded
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
MIL Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Header
IEC Conformance :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Series :
TSM
Mixed Contacts :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Depth :
5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Rows :
2
Contact Length - Mating :
0.420 10.67mm
Reference Standard :
UL
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number Of PCB Rows :
2
Datasheets
TSM-102-03-T-DV-A
Samtec, Inc. TSM-102-03-T-DV-A
TSM Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 4-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height