TS04-66-73-BK-160-SMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS04-66-73-BK-160-SMT
Manufacturer
CUI Devices
Description
6 X 6 MM, 7.3 MM ACTUATOR HEIGHT
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Actuator Length :
7.3 mm
Current Rating :
50 mA
Circuit :
SPST-NO
Mechanical Life :
80,000 Cycles
Operating Force :
160gf
Color :
Black
Product Category :
Tactile Switches
Illumination Type, Color :
Product Status :
Active
Illumination Voltage (Nominal) :
Outline :
6.00mm x 6.00mm
Power Rating :
Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.30mm
Brand :
Lamp Type :
Contact Form :
SPST
Actuator Length, Right Angle :
Ingress Protection :
Actuator :
Stem
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Surface Mount
Actuator Type :
Standard
Actuator Orientation :
Top Actuated
Type :
Tactile Switch
Illumination :
Non-Illuminated
Length :
6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Termination Style :
Gull wing
Product :
Tactile Switch
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Width :
6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Switch Function :
Off-Mom
IP Rating :
Illumination Color :
Features :
Switch Travel :
0.25mm
Height :
7.3 mm