TRV-250S024ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRV-250S024ST
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 10.41A
Stock
104
In Stock :
104
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Power (Watts) :
250W
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output (Max) :
10.41A
Number of Outputs :
1
Series :
TRV-250 (250W)
Approval Agency :
CE, cURus
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2016
Type :
Constant Voltage
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
8.66Lx3.46W x 1.32 H 220.0mmx88.0mmx33.5mm
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Topology :
AC DC Converter
Operating Temperature :
-35°C~70°C
Voltage - Output :
24V
Efficiency :
96%
Datasheets
TRV-250S024ST
Thomas Research Products TRV-250S024ST
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR