TRV-075S054ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRV-075S054ST
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 54V 1.39A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Operating Temperature :
-35°C~70°C
Voltage - Output :
54V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Efficiency :
92%
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
75W
Ratings :
IP67
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Wire Leads
Series :
TRV-075 (75W)
Type :
Constant Voltage
Topology :
AC DC Converter
Termination Style :
Wire Leads
Height :
36.576mm
Power (Watts) :
75W
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Size / Dimension :
7.24Lx2.66W x 1.44 H 184.0mmx67.5mmx36.5mm
Max Output Current :
1.39A
Approval Agency :
CE, cURus
Datasheets
TRV-075S054ST
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR