TRR18EZPJ122
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRR18EZPJ122
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Sulfur
Reference Standard :
TS 16949
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.2kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Series :
TRR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thick Film
Height :
660.4μm
Datasheets
TRR18EZPJ122
ROHM Semiconductor TRR18EZPJ122
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C