TRR18EZPF47R0
Mfr.Part #
TRR18EZPF47R0
Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/4W 1206
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Resistance :
47Ohm
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reference Standard :
TS 16949
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Anti-Sulfur
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Series :
TRR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Height :
660.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
TRR18EZPF47R0
ROHM Semiconductor TRR18EZPF47R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 47Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C