TRJE227K010R0150
Mfr.Part #
TRJE227K010R0150
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Tantalum
Ripple Current :
944mA
Package / Case :
Molded
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Published :
Voltage - Rated :
10V
Tan Delta :
0.08
Number of Pins :
2
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
0.017mA
Dissipation Factor :
8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Length :
7.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
220μF
Polarity :
Polar
Height :
4.1mm