TRJE107K016H0150
Mfr.Part #
TRJE107K016H0150
Tantalum Capacitors
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Length :
7.3mm
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
0.012mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
21 Weeks
ESR :
150 mΩ
Width :
4.3mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Positive Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Reference Standard :
AEC-Q200
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Ripple Current :
944mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Pbfree Code :
No
Height :
4.1mm