TRJB335K016RRJ
Mfr.Part #
TRJB335K016RRJ
Package / Case
Radial
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.5mm
Negative Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Size Code :
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3.3μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
124mA
Width :
2.8mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Leakage Current :
0.0004mA
Positive Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR :
4500 mΩ
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Height :
1.9mm