TRJB105M035RRJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRJB105M035RRJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
4 %
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.8mm
Length :
3.5mm
Height :
2.1mm
Series :
TRJ
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
63mA
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated :
35V
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.04
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
B
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Leakage Current :
300nA
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.4Ohm
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Type :
Molded
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
15.989131mg
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V