TRJB226K016R0600
Mfr.Part #
TRJB226K016R0600
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Molded
Capacitance :
22µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
3.5mm
Voltage - Rated :
16V
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Case Code (Metric) :
Ripple Current :
339mA
Height :
1.9mm
Terminal Shape :
J BEND
Number of Pins :
EAR99
Published :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Tantalum
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.06
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Polarity :
Polar
Depth :
2.8mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Surface Mount
Dissipation Factor :
6 %