TRJB156K020HRJ
Mfr.Part #
TRJB156K020HRJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
Reference Standard :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Polarity :
POLARIZED
Height :
1.9mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
ESR :
1400 mΩ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
J BEND
Ripple Current :
252mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Width :
2.8mm
Length :
3.5mm
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
15μF
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
Leakage Current :
0.0023mA