TRH70A180-01E03 VI
Mfr.Part #
TRH70A180-01E03 VI
Manufacturer
Cincon
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 70W
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
Product Status :
Active
Applications :
ITE (Commercial)
Region Utilized :
International
Polarization :
Positive Center
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Current - Output (Max) :
3.9A
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Form :
Desktop (Class I)
Series :
TRH70A (70W)
Cord Length :
70.9" (1.80m)
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension :
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Package :
Box
Voltage - Output :
18V
Base Product Number :
TRH70A180
Approval Agency :
CE, cULus, FCC, GS, PSE, TUV
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Power (Watts) :
70 W
Input Connector :
IEC 320-C14
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C