TR3B476M6R3C0250
Mfr.Part #
TR3B476M6R3C0250
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.06
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Manufacturer Size Code :
B
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
6 %
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
580mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.083 2.11mm
Depth :
2.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Series :
TANTAMOUNT®, TR3
Capacitance :
47μF
Height :
2.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
3μA
Polarity :
Polar
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Length :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm