TR3B106K020C1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TR3B106K020C1000
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V 1411
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TANTAMOUNT®, TR3
Voltage :
20V
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.083 2.11mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Polarity :
Polar
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.8mm
Tan Delta :
0.06
Published :
2016
Case Code (Imperial) :
1411
Length :
3.5mm
Type :
Molded
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated DC :
20V
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ripple Current :
290mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
2µA
Dissipation Factor :
6 %
Manufacturer Size Code :
B
Radiation Hardening :
No
Height :
1.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Tolerance :
±10%
Datasheets
TR3B106K020C1000
Introducing Tantalum Capacitors Vishay / Sprague TR3B106K020C1000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:20V, Number of Pins:2, Package / Case:1411 (3528 Metric), Number of Terminations:2, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, TR3B106K020C1000 pinout, TR3B106K020C1000 datasheet PDF, TR3B106K020C1000 amp .Beyond Tantalum Capacitors Vishay / Sprague TR3B106K020C1000 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.