TR3B107M6R3C0400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TR3B107M6R3C0400
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
6.3μA
Published :
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
15 %
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Type :
Molded
Series :
TANTAMOUNT®, TR3
Depth :
2.8mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
460mA
Height :
1.9mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
6.3V
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.15
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.083 2.11mm
Manufacturer Size Code :
B
Case Code (Metric) :
Length :
3.5mm