TR30JBL24R0
Mfr.Part #
TR30JBL24R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
TO-220-2
Description
RES, TO-220, 24 OHM, 5%, 200 PPM
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Product Type :
Thick Film Resistors
Application :
High Power
Subcategory :
Resistors
Mount :
Radial, Through Hole
Packing Method :
Bulk
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.810 (20.58mm)
Size / Dimension :
0.410 L x 0.125 W (10.41mm x 3.18mm)
Supplier Device Package :
TO-220
Power Rating :
30 W
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Terminal Shape :
Flat
Rated Power Dissipation (P) :
2.25
Voltage Rating :
350 V
Package Height :
Package Width :
3.18
Max Operating Temperature :
150 °C
Height :
16.25 mm
Package / Case :
TO-220-2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Terminals :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
24
Power (Watts) :
30W
Width :
3.18 mm
Termination Style :
Radial
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package Length :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
200
Series :
TR
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE, RATED POWER DISSIPATION USING HEATSINK: 30W
Package :
Working Voltage :
350
Min Operating Temperature :
-65 °C
Lead Spacing :
5.08
Technology :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Temperature :
25
Tolerance :
5 %
Product Status :
Active
Lead Length :
12.7
Length :
10.4 mm