TR30JBD5R00
Mfr.Part #
TR30JBD5R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
TO-220-2
Description
RES, TO-220, 5 OHM, 5%, 100 PPM,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Working Voltage :
350
Packing Method :
Bulk
Number of Terminals :
2
Product Type :
Thick Film Resistors
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE, RATED POWER DISSIPATION USING HEATSINK: 30W
Series :
TR
Width :
3.18 mm
Length :
10.4 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
High Power
Power Rating :
30 W
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Package / Case :
TO-220-2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage Rating :
350 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Technology :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Flat
Height :
16.25 mm
Termination Style :
Radial
Resistance :
5 Ohms
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package :
TO-220
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Size / Dimension :
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.810" (20.58mm)