TPV7B22B55LPN
Mfr.Part #
TPV7B22B55LPN
Number of Positions :
55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
TPV7B
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage Rating :
120VAC, 200VDC
Datasheets
TPV7B22B55LPN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions - Gold Olive Drab Chromate over Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
TPV7B22B55LPN Overview
TPV7B22B55LPN Features
KPT series
TPV7B22B55LPN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
TPV7B22B55LPN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER