TPV7B12B10TPN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPV7B12B10TPN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
FILTERS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Shell Size, MIL :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Cable Opening :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Published :
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Status :
Active
Applications :
Military
Voltage Rating :
120VAC, 200VDC
Subcategory :
D-Sub Connectors
Insert Material :
Epoxy, Plastic
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Features :
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
TPV7B
Color :
Olive Drab
Brand :
Operating Temperature :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
KPT
Number of Positions :
10
Backshell Material, Plating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TPV7B12B10TPN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions - Gold Olive Drab Chromate over Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
TPV7B12B10TPN Overview
TPV7B12B10TPN Features
KPT series
TPV7B12B10TPN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
TPV7B12B10TPN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER