TPSW336M016H0140
Mfr.Part #
TPSW336M016H0140
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2312
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
3.2mm
Capacitance :
33μF
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Leakage Current :
0.0053mA
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm
Height :
1.5mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.06
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Length :
6mm
Tolerance :
20%
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
3.2mm