TPSV227M016R0050
Mfr.Part #
TPSV227M016R0050
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 20% 16V 2924
Depth :
6.1mm
Series :
TPS
Manufacturer Size Code :
V
Size / Dimension :
0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
7.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.08
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.148 3.75mm
Leakage Current :
35.2μA
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
220μF
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
8 %
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.8mm