TPSV107K020R0100
Mfr.Part #
TPSV107K020R0100
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2924
Stock
445
In Stock :
445
Height Seated (Max) :
0.148 3.75mm
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
20V
Capacitance :
100μF
Dissipation Factor :
8 %
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
7361
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.08
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.3mm
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Tantalum
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Published :
2011
Height :
3.8mm
Depth :
6.1mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm