TPSV108M006R0040
Mfr.Part #
TPSV108M006R0040
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 20% 6.3V 2924
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
7.3mm
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
1000µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Series :
TPS
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Height Seated (Max) :
0.148 3.75mm
Case Code (Metric) :
Height :
3.8mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
V
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
6.1mm
Tan Delta :
0.16
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dissipation Factor :
16 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C