TPSV108K004R0035
Mfr.Part #
TPSV108K004R0035
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2924
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.16
Leakage Current :
40μA
Depth :
6.1mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Voltage :
4V
Terminal Shape :
J BEND
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Height Seated (Max) :
0.148 3.75mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
4V
Height :
3.45mm
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Dissipation Factor :
16 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
1.069mA
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
SMD/SMT
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
V
Datasheets
TPSV108K004R0035
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSV108K004R0035 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Molded, Voltage:4V, Package / Case:2924 (7361 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, TPSV108K004R0035 pinout, TPSV108K004R0035 datasheet PDF, TPSV108K004R0035 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSV108K004R0035 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.