TPCR476K003R1500
Mfr.Part #
TPCR476K003R1500
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 47UF 10% 3V 0805
Stock
607
In Stock :
607
Ripple Current :
156mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
0805
Tolerance :
±10%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.0015mA
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
3V
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
2012
Depth :
1.35mm
Case Code (Metric) :
Tan Delta :
0.1
Length :
2mm
HTS Code :
Height :
1.5mm
Manufacturer Size Code :
R
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm @ 100kHz
Capacitance :
47μF