TPCR106K016R1800
Mfr.Part #
TPCR106K016R1800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
R
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.35mm
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
SMD/SMT
Dissipation Factor :
10 %
Capacitance :
10μF
Polarity :
Polar
Weight :
5.499807mg
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Published :
Leakage Current :
1.6μA
Length :
2mm
Height :
1.5mm
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
Ripple Current :
142mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 100kHz