TOP254GN-TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TOP254GN-TL
Manufacturer
Power Integrations
Package / Case
8-SMD (7 Leads), Gull Wing
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SMD
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Output Voltage :
700V
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Switching :
66kHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Output Isolation :
Isolated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
7
Published :
Voltage - Breakdown :
700V
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Number of Terminations :
8
Internal Switch(s) :
yes
Output Current :
2.08A
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
8-SMD (7 Leads), Gull Wing
Width :
6.35mm
HTS Code :
Max Duty Cycle :
78 %
Topology :
Flyback
Power Rating :
20W
Series :
TOPSwitch®-HX
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Supply Voltage :
-300mV
Factory Lead Time :
4 Weeks
Max Power Dissipation :
47W
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Max Supply Voltage :
9V
Output Power :
28W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Number of Functions :
1
Datasheets
TOP254GN-TL
Power Integrations TOP254GN-TL
[AC DC Converters, Offline Switches] Power Integrations TOP254GN-TL Overview
TOP254GN-TL Features
  • Highly integrated offline switch flyback IC
  • Compact 8SMD package for easy PCB mounting
  • Advanced technology for enhanced efficiency
  • Precision control for optimal performance
  • Wide range of input voltage and output power capabilities
  • Integrated protection features for enhanced safety
  • Designed for industrial and consumer electronics applications
TOP254GN-TL Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252
    DIODE RECT GP 300V 10A TO263
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220