TNPW251266K5BEEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW251266K5BEEG
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 66.5K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
6.2992mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
3.0988mm
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
66.5kOhms
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height :
762μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TNPW251266K5BEEG
Vishay / Dale TNPW251266K5BEEG
TNPW e3 Series, Thin Film, 66.5kOhms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C