TNPW2512261KBEEG
Mfr.Part #
TNPW2512261KBEEG
Description
RES 261K OHM 0.1% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
261kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
1 (Unlimited)
Length :
6.2992mm
Series :
TNPW e3
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
3.0988mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height :
762μm
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Datasheets
TNPW2512261KBEEG
Vishay / Dale TNPW2512261KBEEG
TNPW e3 Series, Thin Film, 261kOhms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C