TNPW20102K87BETF
Mfr.Part #
TNPW20102K87BETF
Description
RES 2.87K OHM 0.1% 2/5W 2010
2
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2.87kOhm
Tolerance :
±0.1%
Published :
Power Rating :
400mW
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Working Voltage :
300V
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
TNPW20102K87BETF
Vishay / Dale TNPW20102K87BETF
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~125°C