TNPW1206953RBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206953RBEEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 953 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
953Ohms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Weight :
16.187578mg
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Series :
TNPW e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
No
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
660.4μm
Length :
3.2004mm
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
TNPW1206953RBEEN
Vishay / Dale TNPW1206953RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 953Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C