TNPW12068K87BEEN
Mfr.Part #
TNPW12068K87BEEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Height :
660.4μm
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
8.87kOhms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Series :
TNPW e3
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW12068K87BEEN
Vishay / Dale TNPW12068K87BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 8.87kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C