TNPW12068K76BEEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW12068K76BEEN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.76K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
8.76kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW12068K76BEEN
Vishay / Dale TNPW12068K76BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 8.76kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Vishay Dale Chip Resistor - Surface Mount TNPW12068K76BEEN is a thin film resistor with a 1206 package size. It has a resistance of 8.76K Ohms with a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/4W and a temperature coefficient of 25ppm/C. It is a molded SMD with a SMD paper tape and reel.
Features:
- 1206 package size
- 8.76K Ohm resistance
- 0.1% tolerance
- 1/4W power rating
- 25ppm/C temperature coefficient