TNPW12068K66BETY
Mfr.Part #
TNPW12068K66BETY
Description
RES 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206
Stock
775
In Stock :
775
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
155°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
3216
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
8.66kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW12068K66BETY
Vishay / Dale TNPW12068K66BETY
TNPW Series, Thin Film, 8.66kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C