TNPW120688R7BETA
Mfr.Part #
TNPW120688R7BETA
Description
RES 88.7 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.2004mm
Resistance :
88.7Ohms
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Width :
1.6002mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1%
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
TNPW120688R7BETA
Vishay / Dale TNPW120688R7BETA
TNPW Series, Thin Film, 88.7Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C