TNPW1206866RBEEA
Mfr.Part #
TNPW1206866RBEEA
Description
RES 866 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
TNPW e3
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Width :
1.6mm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
866Ohms
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
TNPW1206866RBEEA
Vishay / Dale TNPW1206866RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 866Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C