TNPW120676R8BEEA
Mfr.Part #
TNPW120676R8BEEA
Description
RES 76.8 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
76.8Ohms
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Thin Film
Published :
Series :
TNPW e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW120676R8BEEA
Vishay / Dale TNPW120676R8BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 76.8Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C