TNPW1206750RBETA
Mfr.Part #
TNPW1206750RBETA
Description
RES 750 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Type :
Miniature Toggle Switches
Mounting Type :
Bushing
Apem
Actuator :
Bat
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Style :
Bat
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Series :
ST
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Contact Plating :
Gold
Brand :
Apem
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power Rating :
400 mVA
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Illumination Color :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Style :
Panel Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminations :
2
Switch Function :
(ON) - OFF - (ON)
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Resistance :
750 Ohms
Product Category :
Toggle Switches
Features :
Military
Composition :
Thin Film
Other Names :
TNPW1206 750R 0.1% T9 RT1
Lamp Type :
Contact Material :
Gold Over Nickel
Termination Style :
Solder Lug
Contact Form :
DPDT
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Datasheets
TNPW1206750RBETA
Vishay / Dale TNPW1206750RBETA
ST Series, Thin Film, 750 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -55°C ~ 125°C