TNPW120668R1BEEN
Mfr.Part #
TNPW120668R1BEEN
Description
RES 68.1 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6mm
Published :
Resistance :
68.1Ohms
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW e3
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Supplier Device Package :
Voltage - Rated DC :
100V
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
660.4μm
Case Code (Imperial) :
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
TNPW120668R1BEEN
Vishay / Dale TNPW120668R1BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 68.1Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C