TNPW120661K9BETA
Mfr.Part #
TNPW120661K9BETA
Description
RES 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
200V
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2004mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
61.9kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Weight :
16.187578mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
1.6mm
Feature :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW120661K9BETA
Vishay / Dale TNPW120661K9BETA
TNPW Series, Thin Film, 61.9kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C