TNPW120660K4BEEN
Mfr.Part #
TNPW120660K4BEEN
Description
RES 60.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Published :
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
200V
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
60.4kOhms
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
TNPW e3
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
1.6mm
Datasheets
TNPW120660K4BEEN
Vishay / Dale TNPW120660K4BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 60.4kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C