TNPW12065K05BEEA
Mfr.Part #
TNPW12065K05BEEA
Description
RES 5.05K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6002mm
2
Height :
660.4μm
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Weight :
16.187578mg
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
5.05kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
TNPW12065K05BEEA
Vishay / Dale TNPW12065K05BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 5.05kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C