TNPW120659R0BETA
Mfr.Part #
TNPW120659R0BETA
Description
RES 59 OHM 0.1% 1/4W 1206
Thin Film
Width :
1.6002mm
Series :
TNPW
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Resistance :
59Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
660.4μm
Datasheets
TNPW120659R0BETA
Vishay / Dale TNPW120659R0BETA
TNPW Series, Thin Film, 59Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C