TNPW1206562KDETA
Mfr.Part #
TNPW1206562KDETA
Description
RES 562K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Feature :
Military
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
562kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
TNPW1206562KDETA
Vishay / Dale TNPW1206562KDETA
TNPW Series, Thin Film, 562kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~125°C