TNPW120655K6BETY
Mfr.Part #
TNPW120655K6BETY
Description
RES 55.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Series :
TNPW
Case Code (Metric) :
Resistance :
55.6kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Thin Film
Voltage - Rated :
200V
Supplier Device Package :
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW120655K6BETY
Vishay / Dale TNPW120655K6BETY
TNPW Series, Thin Film, 55.6kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C