TNPW120654K2BYCN
Mfr.Part #
TNPW120654K2BYCN
Description
RES 54.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Resistance :
54.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Construction :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Military
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
TNPW
Datasheets
TNPW120654K2BYCN
Vishay / Dale TNPW120654K2BYCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 54.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C