TNPW120653R6BEEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW120653R6BEEN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 53.6 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6002mm
Power Rating :
250mW
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Length :
3.2004mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
TNPW e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
53.6Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
TNPW120653R6BEEN
Vishay / Dale TNPW120653R6BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 53.6Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C